Copyright: (C)1999-2005 Dalibor Feuereisl • All Rights Reserved
Optimalizováno pro Netscape Communicator při rozlišení 800x600
Historie hasičských hraček má s rozvojem hasičské techniky některé paralely. Do poloviny 19. století bylo hasičské nářadí i hračky záležitostí hlavně drahé ruční práce, většinou kusové výroby na individuální objednávky. Pro historii obou komodit má například velký význam město Norimberk, které bylo jednak centrem výroby hasičských přístrojů, ale právě také hraček.
Průmyslová revoluce s pokrokovými výrobními technologiemi umožnila od poloviny 19. století výrobu ručními a hlavně parními lisy a tím také vytvořila podmínky pro hromadnou výrobu hraček.
Vznikající výrobci hraček hledali samozřejmě témata, která by byla populární a masovým prodejem by vracela vynaložené prostředky. Hasičské sbory, které byly masově zakládány v letech 1850-1900 ve většině měst a vesnic, buď jako profesionální, respektive dobrovolné hasičské sbory, začaly patřit k těmto populárním tématům. Nepřekvapí tudíž, že se hasičské hračky záhy objevily v prodejnách a byly zařazovány do katalogů výrobců a zasílatelských velkoobchodů. Zpočátku se objevovaly úplné hasičské uniformy pro děti s plechovými helmami, sekyrkami a záchrannými popruhy, které si mohl každý např. objednat poštou a k tomu ovšem také nezbytnou hračku, žebříkové povozy, tehdy samozřejmě tažené koňmi. Proto dětské hračky, prodávané koncem 19. století, začaly odrážet velmi přesně rozvoj hasičství. Podobná situace je prakticky i dnes, kdy se některé nejnovější hasičské automobily, sotvaže jsou vozy představeny na trhu, dodávají na pulty prodejen buď jako hračky, nebo přesné měřítkové modely.
Dnešní aktuální počet přístupů na tuto stránku
IMAGE studio
Praha 15
We are sorry, the English version is not available yet, but it's being prepared.
Poslední úprava
15.03.2005